Tłumacz na wyciągnięcie ręki

Być osobą głuchą to jak przebywać w kraju, w którym nikt nie zna języka, którym mówimy. W takiej sytuacji każde wyjście w przestrzeń publiczną staje się wyzwaniem, jest okupione stresem i niepewnością, czy uda nam się załatwić najprostsze sprawy. A co dopiero, gdy chodzi o kwestie urzędowe, bankowe itp., gdzie nawet drobne niezrozumienie może nas drogo kosztować – czy to rzeczywiście, czy w przenośni.

Od 1 kwietnia 2012 roku obowiązują w Polsce przepisy Ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. Nr 209 z 2011 r., poz. 1243), zgodnie z którą administracja publiczna, służby ratowniczo-interwencyjne oraz publiczne jednostki ochrony zdrowia powinny zapewnić osobom głuchym dostęp do tłumacza języka migowego.  W praktyce, szczególnie urzędowej, wymaga to zazwyczaj wcześniejszego zgłoszenia przez osobę głuchą zamiaru odwiedzenia urzędu – nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem – tak, aby urząd „zamówił” na odpowiedni dzień i godzinę tłumacza języka migowego. Żeby załatwić sprawę szybciej, trzeba skorzystać z pomocy pełnomocnika lub udać się do instytucji w towarzystwie „własnego” tłumacza. Nie trzeba wyjaśniać, że nie jest to zbyt dogodne dla interesanta.

Naprzeciw wymogom ustawy i trudnościom w jej praktycznym wdrożeniu wyszedł Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki, który w dniu wejścia w życie ustawy udostępnił usługę pod nazwą „Wideotłumacz”.  Usługa polega na „wynajęciu” tłumacza języka migowego, który może być dostępny 5 dni w tygodniu w godzinach pracy danego urzędu/firmy/instytucji, ale przez Internet. Tłumacz urzęduje w siedzibie Polskiego Związku Głuchych. W razie potrzeby instytucja nawiązuje kontakt z tłumaczem za pomocą odpowiedniego programu komputerowego lub poprzez specjalny wideotelefon.

Korzyści z takiego rozwiązania są wszechstronne: urząd nie musi zatrudniać tłumacza, ani też wysyłać swoich pracowników na kurs języka migowego; interesant nie czuje się dyskryminowany, może w dogodnym dla siebie momencie udać się do urzędu, mając pewność, że zostanie profesjonalnie obsłużony.

Wideotłumacz to także usługa korzystna dla firm, które chcą spełniać najwyższe standardy obsługi wszystkich klientów. Posiadanie Wideotłumacza daje również możliwość dotarcia do nowej grupy klientów. Dostępna jest również odrębna usługa  – „Wideotłumacz na stronę www”.

Instytucje i firmy korzystające z Wideotłumacza otrzymują certyfikat i informacja o nich widnieje na stronie Polskiego Związku Głuchych. Szczegółowe informacje na temat usługi dostępne są na stronie www.wideotłumacz.pl.

W grudniu 2017 roku Wideotlumacz został nagrodzony w konkursie „The Innovation in Politics Awards” w kategorii „Jakość życia”. Tutaj można obejrzeć minutowy materiał, który został przygotowany na galę finałową. Konkurs ma służyć wyłuskaniu i nagrodzeniu innowacyjnych inicjatyw, które są przykładem kreowania polityki niosącej rzeczywiste korzyści dla obywateli państw Europy. Nagroda jest przyznawana przez The Innovation in Politics Insitut – więcej o tej  niezwykle ciekawej, bo oddolnej(!) instytucji można przeczytać tutaj.

 

Źródło: www.wideotłumacz.pl

Fot. https://www.facebook.com/wideotlumaczPJM/

Kraj: Polska