W Wielkiej Brytanii powstał projekt urządzenia, które ma określać, czy dane opakowanie nadaje się do recyklingu

Niewystarczająca wiedza, czy stale zmieniające się regulacje w zakresie recyklingu powodują, że często pytamy czy dane opakowanie nadaje się do powtórnego przerobu?; a co gorsza – bo oznacza to problemy na etapie przetwórstwa – zdarza się, że wiele odpadów trafia nie do tego pojemnika co powinno. Na szczęście z pomocą przychodzi Recycling Identyfying Device (R.I.D.).

Recycling Identyfying Device (R.I.D.) to innowacyjne urządzenie, dzięki któremu każdy, nawet ten kto czuje się zagubiony temacie recyklingu, będzie mógł sprawdzić, z jakiego rodzaju opakowaniem ma do czynienia. Jak działa R.I.D.? Nic prostszego, wystarczy przyłożyć je do materiału, który chcemy sprawdzić. Następnie uruchamiany jest proces identyfikacji danego odpadu opakowaniowego w obszernej bazie danych. Urządzenie bazuje na spektroskopii bazującej na technologii NIR (od „near-infrared”), czyli badaniach przedmiotu w oparciu o pasma bliskiej podczerwieni.

Materiał: Cohda.com

Urządzenie Recycling Identifying Device (R.I.D.) zaprojektowało studi COHDA, które już od 15 lat zajmuje się projektowaniem nowych urządzeń oraz rozwojem tych już istniejących tak, aby rozwiązywały one różne kreatywno-technologiczne problemy klientów.

Źródło: Cohda.com