Plastik jako materiał budowlany

We współczesnym świecie wiele mówi się o ekologii i konieczności recyklingu odpadów. Niezaprzeczalny jest fakt, że produkujemy za dużo śmieci, a nasza planeta tonie w odpadach różnego rodzaju, a zwłaszcza w plastiku. Wielu z nas poszukuje alternatywnych pomysłów na ich przetworzenie. 

Im więcej plastiku wytwarzamy, tym bardziej przyczynia się to do nasilenia zmian klimatycznych oraz silnych zjawisk pogodowych, jak przewlekłe susze, huragany, powodzie.

Wszechobecny plastik jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla naszej planety. Szacuje się, że rocznie produkuje się go kilkaset tysięcy ton, z czego zaledwie kilka procent jest przetworzone. Nie podlega on recyklingowi między innymi dlatego, że proces ten jest trudny i nieopłacalny.

Mimo, że plastik postrzegany jest głównie jako śmieć, może mieć zastosowanie w budownictwie. Dlaczego?

Bo jest on bardzo wytrzymały, lekki, wodoodporny, łatwy do formowania i nadający się do przetworzenia. Idea wykorzystania odzyskanego plastiku w budownictwie dopiero raczkuje. Jednak są już miejsca, gdzie postanowiono skorzystać z takiej formy recyklingu.

W Bogocie każdego dnia produkuje się 700 ton odpadów z tworzyw sztucznych (to głównie plastikowe butelki, opakowania itp.), z czego zaledwie 1/7 podlega recyklingowi. Oscar Mendez, kolumbijski architekt, opracował technikę przetwarzania śmieci z tworzyw sztucznych w cegły. Co więcej, z powstającego w ten sposób, tanim kosztem, materiału budowlanego postanowił budować domy dla ubogich i potrzebujących. Cegły z plastikowych butelek są pełnowartościowym budulcem, trwałym i łatwym w obróbce.

Przykładów wykorzystania plastiku w budownictwie jest coraz więcej.

  • Firma budowlana JD Composites zbudowała dom z trzema pokojami wzdłuż rzeki Meteghan w Nowej Szkocji z ponad 600 000 plastikowych butelek po wodzie.
  • Przedsiębiorca Robert Bezeau wybudował dom z butelek po wodzie i podjął wyzwanie zbudowania plastikowej wioski w Panamie.
  • W Ghanie budowane są chodniki z przetworzonych plastikowych odpadów.
  • Natomiast w Hong Kongu powstał w tym roku pawilon w całości zbudowany z ekologicznych plastikowych cegieł w różnych kolorach.