PIERWSZY KALKULATOR DLA FILANTROPÓW

Bo opłaca się pomagać

Według CBOS, tylko w 2018 r. blisko trzech na czterech Polaków przekazało środki na cele charytatywne. Coraz więcej osób rozumie, że warto jest pomagać, ale nadal niewielu z nas wie, jakie korzyści podatkowe przynosi to darczyńcom. Dlatego właśnie powstał kalkulator dla filantropów – proste w użyciu, bezpłatne narzędzie online, które wyliczy osobom prywatnym i firmom kwotę darowizny, którą możemy zaplanować na pomaganie, aby otrzymać maksymalną ulgę podatkową. To pierwsze takie narzędzie w naszej części Europy.

Jak działa kalkulator filantropa?

Kalkulator filantropa to dostępne dla każdego, bezpłatne narzędzie finansowe online, dzięki któremu w prosty sposób można wyliczyć maksymalną kwotę możliwą do odliczenia w zeznaniu podatkowym.

Przykład

Przy miesięcznym dochodzie przed opodatkowaniem w wysokości 5 tysięcy złotych, a więc 60 tysięcy rocznie, będziemy mogli jako osoba fizyczna odliczyć od podstawy opodatkowania 3600 zł, co przekłada się już na bardzo wymierne obniżenie podatku należnego do zapłaty o kilkaset złotych. Z kolei w przypadku firmy, mającej dochód 10 tysięcy złotych miesięcznie, a więc 120 tysięcy rocznie będzie to już nawet 12 tys. zł możliwych do odpisania od podstawy opodatkowania.

Ile można odliczyć?

W Polsce ulgi podatkowe dla darczyńców mają długą tradycję, bo istnieją od prawie 30 lat. O darowiźnie mówimy wówczas, gdy darczyńca zwiększa majątek obdarowanego i jednocześnie obdarowany nie wykonuje na rzecz darczyńcy żadnego świadczenia zwrotnego. Wysokość darowizny wpływa na obniżenie podatku należnego do zapłaty, jeśli jest przekazana na cele organizacji realizującej cele pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa czy kształcenia zawodowego publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe. Darczyńca może skorzystać z preferencji podatkowych na etapie składania rozliczenia rocznego. Podatnik-filantrop, przed obliczeniem podatku, powinien odjąć od uzyskanego w roku podatkowym dochodu kwotę darowizny.

Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe

Międzynarodowy ThinkTank, którego misją jest dostarczanie filantropom indywidualnym i korporacyjnym narzędzi oraz wiedzy do mądrej i strategicznej alokacji zasobów, takich jak czas, wiedza i pieniądze. ThinkTank działa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), ze szczególnym uwzględnieniem krajów Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Wspiera tych, którym zależy na pozytywnej zmianie otaczającej nas rzeczywistości, aby pomaganie stało się łatwiejsze, miało bardziej strategiczny charakter i, co najważniejsze, żeby prowadziło do realnych zmian społecznych.

Chcesz przetestować kalkulator? Możesz to zrobić tutaj.

Źródło: CEEimpact.org