LATAJĄCE TAKSÓWKI SPOSOBEM NA ZAKORKOWANE MIASTA

Z raportu „TomTom Traffic Index 2019” wynika, że od 2018 roku średni poziom zakorkowania miast na świecie wzrósł aż o 28 proc. W ubiegłym roku w korkach spędziliśmy średnio 87 minuty. Rozwiązaniem tego narastającego problemu mają być latające taksówki.

Największe korporacje technologiczne i obiecujące start-upy rozpoczęły prace nad stworzeniem inteligentnych, ekologicznych pojazdów pionowego startu i lądowania. Jak do tej pory były one jedynie nieodłącznym punktem futurystycznych wizji książek i filmów z gatunku science-fiction. Tymczasem pierwsze pojazdy miałyby zacząć przewozić pasażerów w ciągu najbliższej dekady.

Wszystko dzięki zastosowaniu technologii dronowych z systemem autopilota. Sztuczna inteligencja wcieli się w rolę kierowcy. Tym samym szybkie i sprawne przemieszczanie się po mieście będzie możliwe.

Potencjał pojazdów tego typu dostrzegł m.in. rząd Japonii. Do prac nad projektem zaproszono inżynierów z firm – Airbus, Boeing, Cartivator, Japan Airlines, NEC, Uber czy Yamato Holdings. Dla przykładu firma NEC pod koniec 2019 roku przeprowadziła testy prototypowej maszyny. Pojazd wyposażono w cztery silniki wirnikowe, które z powodzeniem uniosły samochód na wysokość ok. 3 metrów, pozwoliły wykonać kilka manewrów i bezpiecznie wylądować. Testy odbywały się bez pasażerów na pokładzie, w przyszłości jednak możliwe będzie przewożenie zarówno towarów, jak i ludzi.

Przykłady latających samochodów:

Do wdrożenia na rynek latających taksówek przygotowuje się również Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego. Eksperci EASA opublikowali wytyczne dla producentów elektrycznych i hybrydowych pojazdów pionowego startu i lądowania, które będą stanowić podstawę do prac nad pojazdami przeznaczonymi do funkcjonowania na terenie Unii Europejskiej.

Źródło: innowacje.newseria.pl