Książka do domu

Cytując Wisławę Szymborską: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Niezaprzeczalnie daje ono wiele korzyści. Kiedy czytamy relaksujemy się, poszerzamy wiedzę, jak również mamy poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu. Pozytywnych czynników obcowania z książką jest cała masa, ale co w przypadku, kiedy mamy utrudniony dostęp do literatury?

Zupełnie niedaleko Polski, we Włoszech, emerytowany nauczyciel przerobił swój trójkołowiec na bibliotekę, aby móc dzielić się radością z książek z dziećmi w dalekich zakamarkach jego rodzimego kraju. Każdego tygodnia ogłasza swój przyjazd na plac miasteczka dźwiękiem organów. Dzieci czekają na niego z niecierpliwością i gromadzą się, żeby przejrzeć książki, jakie przywozi.

„If you want your children to be intelligent, read them fairy tales. If you want them to be more intelligent, read them more fairy tales.”

Albert Einstein

„Książka do domu” to inicjatywa mająca umożliwić osobom, które o własnych siłach nie mogą przyjść do biblioteki, wypożyczanie i czytanie książek. Zorganizowana przez Bibliotekę w Oleśnicy i grupę Oleśnica Bajk Stajl rowerowa biblioteka dostarcza – głównie osobom starczym i z niepełnosprawnościami – powieści do domu. Podobne projekty można znaleźć także w wybranych bibliotekach w całej Polsce, m.in. w Legionowie, Oleśnicy, Wrocławiu czy Iławie. Często są to sezonowe inicjatywy, lecz ich popularność stale rośnie i niekiedy na stałe wprowadzane są do wypożyczalni.

„Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek.”

Cyceron

Źródła:

https://www.youtube.com/channel/UCb3m41dZfB0gwQMXf4iNmjA

www.facebook.com/bajkstajlolesnica