Interceptor i FRED – urządzenia do walki z problemem zanieczyszczenia wód tworzywami sztucznymi

Według danych opublikowanych przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego do oceanów na całym świecie trafia rocznie prawie 13 mln ton plastiku. W morzach natomiast zalega go już ponad 150 mln ton. Innowacyjne urządzenia – Inceptor i FRED – mają oczyszczać akweny z tychże odpadów.

INCEPTOR

Fundacja The Ocean Cleanup w ciągu najbliższych 5 lat chce rozwiązać problem gromadzenia się tworzyw sztucznych w aż 1000 rzek. Mimo, iż stanowią one zaledwie 1%, to odpowiadają za aż 80% odpadów pływających w największych na naszej planecie akwenach.

Zaprojektowany pod koniec ubiegłego roku Interceptor to maszyna wyspecjalizowana do przechwytywania śmieci z rzek. Składa się z kilku barier i taśmy przeznaczonej do transportu wyłowionych śmieci do kontenerów. Urządzenie jest w pełni autonomiczne, a do swojego zasilania wykorzystuje akumulatory litowo-jonowe, które pozyskują energię z paneli solarnych.

The Ocean Cleanup informuje, że Interceptor jest w stanie pomieścić 50 metrów sześciennych śmieci. Co ważne, urządzenie nie blokuje normalnego przepływu wody i nie będzie stanowiło problemu dla rybaków i statków.

Więcej informacji:

FLOATING ROBOT FOR ELIMINATING DEBRIS – FRED

Tymczasem, nad rozwiązaniem działającym na podobnej zasadzie pracuje też Clear Blue Sky, organizacja typu non-profit zajmująca się walką z zanieczyszczeniem oceanów.

FRED to zasilany energią słoneczną robot oparty na konstrukcji katamaranu. Jest to maszyna próżniowa, która zbiera pływające plastikowe odpady w sposób zbliżony do tego, z którym mamy do czynienia w przypadku taśmy przenośnika. Urządzenie pływa z prędkością około dwóch węzłów, co pozwala mu na płynną pracę.

Więcej informacji: