Dłuższe życie unikalnej aplikacji SOS Homini

Szacuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat, co piąty Polak będzie miał nie mniej niż 60 lat. Dodatkowo wraz ze wzrostem liczby osób starszych, rosnąć będzie liczba osób chorych, z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy. Wyzwaniem staje się więc zapewnienie im odpowiedniej opieki, zwłaszcza  gdy nie mogą na nią liczyć ze strony bliskich. Tę sytuację pomaga rozwiązać aplikacja SOS Homini, stworzona z inicjatywy Stowarzyszenia „Homini” z Międzychodu. 

Aplikacja SOS Homini kierowana jest zarówno do osób zależnych, które potrzebują wsparcia , jak również do wolontariuszy, którzy chcą pomagać innym. To co wyróżnia aplikację, to intuicyjna obsługa oparta na prostych  obrazkach oraz krótkich hasłach i komunikatach. Wiadomość wysłana przez  osobę potrzebującą pomocy dociera jednocześnie do wszystkich wolontariuszy będących w systemie SOS Homini. Osoba, która pierwsza zdecyduje się na realizację danego zgłoszenia, oznacza je odpowiednio w aplikacji, dając tym samym znać innym wolontariuszom i samej osobie zgłaszającej, że podejmuje się udzielenia pomocy.

SOS Homini to bezpłatna aplikacja na smartfony z systemem operacyjnym android. Każda osoba korzystająca z aplikacji może ją dostosować do swoich potrzeb i sytuacji życiowej. Jak działa w praktyce można zobaczyć w poniższym filmiku.

Na podstawie doświadczeń z procesu tworzenia SOS Homini opracowywany jest tzw. INNOVATION SHARING APPROACH. Jest to zbiór uniwersalnych narzędzi i wskazówek ułatwiających innowatorom rozwijanie ich innowacyjnych projektów społecznych. Dzięki niemu istniejące innowacje będą mogły być kontynuowane, a co za tym idzie docierać do szerszej grupy odbiorców.

INNOVATION SHARING APPROACH powstał w ramach kolejnego etapu prac realizowanych w projekcie Social(i)Makers (wstawić jako link do fb). Więcej informacji dostępne będzie wkrótce na polskim fanpagu projektu.

Social(i)Makers to projekt, który koncentruje się na działaniach budujących potencjał różnych podmiotów do kreowania innowacji społecznych. Realizowany jest w ramach programu Interreg Europa Środkowa przez organizacje partnerskie z 7 krajów Europy Środkowej:  Polski, Austrii, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Węgier i Włoch. Polskimi partnerami projektu są Fundacja Fundusz Współpracy i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.

Więcej o SOS Homini – www.homini.org.pl/sos-homini

Więcej o Social(i)Makers – www.interreg-central.eu/Content.Node/Social(i)Makers.html