BioDomek – dom, który rośnie wraz z potrzebami jego użytkowników

Mały, ale z dużymi możliwościami – prefabrykowany i mobilny

BioDomek to niezwykle ciekawa konstrukcja. Podstawowy prefabrykowany moduł ma powierzchnię 12,31 m² (jego wymiary to 2,8 m na 6,44 m i około 3 m wysokości), ale jego konstrukcja może być rozbudowywana w górę lub na boki lub łączona z innymi modułami. Dzięki czemu powstają większe struktury, dostosowane do potrzeb właścicieli oraz ograniczeń działki. Z drugiej strony, w sytuacji kiedy potrzeby zmniejszają się, moduły można odłączyć i podarować je, np. dzieciom, które postawią je w nowym miejscu.

Ważnym rozwiązaniem projektowym są punktowe, wkręcane fundamenty, dzięki czemu montaż domku jest szybszy, zmniejsza się negatywną ingerencję w grunt oraz negatywny ślad ekologiczny budowy. Dodatkową zaletą ułatwiającą transport jest fakt, że BioDomek dostosowano do przewożenia na przyczepie standardowego tira.

Fot. FB BioDomek

Wykonany z naturalnych materiałów, czyli zdrowy dla mieszkańców i środowiska

Konstrukcja domku jest szkieletowa – z suszonego drewna klejonego KVH, wypełniona wewnątrz ekologicznym materiałem izolacyjnym z celulozy. Moduły wykończono z zewnątrz deskowaniem modrzewiowym, pod którym znajduje się płyta drzewna. Elewację oraz wnętrze wykończono naturalnymi farbami glinianymi i wapiennymi, naturalnymi olejami (zabezpieczającymi drewno) oraz uszczelnieniami z naturalnej wełny drzewnej.

Fot. FB BioDomek

KVH – konstrukcyjne drewno lite (niem. KVH – Konstruktionsvollholz) jest nowoczesnym, certyfikowanym materiałem konstrukcyjnym o bardzo szerokim zastosowaniu w budownictwie oraz przemyśle.

Zastosowanie:

  • drewno do konstrukcji ścian (np. w budownictwie szkieletowym)
  • drewno do konstrukcji stropów
  • suche i strugane drewno do konstrukcji więźby dachowej
  • widoczne, dekoracyjne belki stropowe
  • belki do prac konstrukcyjnych (altanki, garaże, zadaszenia, pergole, antresole, sauny fińskie, regały, półki, carporty itp.)
  • belki do suchej zabudowy (konstrukcje pod płyty GK, OSB itp.)
  • legary pod deski podłogowe.

BioDomek opracowała Magda Górska z pracowni eKodama Architektura Magdalena Górska, promującej zrównoważone projektowanie i naturalne budowanie z zastosowaniem, m.in. zasad permakultury i głębokiej ekologii. Architektka wspólne z grupą zaprzyjaźnionych wykonawców z branży naturalnego budownictwa zbudowała prototyp, aby przekonać się, jak sprawdzają się wszystkie zaprojektowane przez nią rozwiązania i detale.

Jak przebiegał proces budowy prototypu można zobaczyć tutaj.

Źródło: biodomek.pl